Regional Development Agency, běžně označována svými prvními písmeny jako RDA ve spolupráci s partnerem Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroreginu Glacensis realizuje společný projekt „RDA – platforma pro rozvoj příhraničních regionů“ v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce 2007-2013 Česká republika – Polská republika, Fond mikroprojektů v Euroregionu Glacensis. Hlavní náplní projektu je zhodnocení desetileté činnosti RDA.
Název projektu | RDA – platforma pro rozvoj příhraničních regionů, CZ.3.22/3.3.02/10.01874 |
---|---|
Trvání projektu | 10 měsíců (květen 2010 – únor 2011) |
Poskytovatel dotace: | Ministerstvo pro místní rozvoj ČR prostřednictvím Euroregionu Glacensis |
Výše rozpočtu | 34.665,20 EUR |
Dotace | 29.400 EUR (85%) |
Program: | Operační program přeshraniční spolupráce 2007-2013 ČR-PL, prioritní osa: 3 Podpora spolupráce místních společenství, opatření: 3.3. Fond mikroprojektů, Evropský fond pro regionální rozvoj – ERDF |
Příjemce:
Regional Development Agency
Panská 1492, 516 01 Rychnov nad Kněžnou, CZ
Tel.: +420 494 535 095
Fax: +420 494 535 095
e-mail: jaroslav.stefek@rda-rk.cz
www.rda-rk.cz
Partner:
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroreginu Glacensis
Lukasiewicza 4a/2, 57-300 Klodsko
Tel.: +48 748 677 130
Fax: +48 748 659 166
e-mail: biuro@eg.ng.pl
www.euroregion-glacensis.ng.pl
Projekt:
Společnost RDA vznikla v roce 2000 jako servisní organizace pro jednorázovou administraci předvstupního programu CBC Phare SFMP 99. V roce 2010 uplynulo 10 let od jejího založení. Na pozadí této skutečnosti byl realizován projekt s názvem „RDA – platforma pro rozvoj příhraničních regionů“, který si dal za cíl zhodnotit přínosy působení RDA za toto období. Od roku 2010 používá RDA nové logo.
K hlavním činnostem RDA patří podpora přeshraniční spolupráce v evropské jednotě, snaha o rozvoj přátelství a vzájemně výhodných kontaktů a vztahů na různých úrovních mezi Českou a Polskou republikou a to prostřednictvím společně realizovaných projektů. Základním cílem tohoto regionálního dobrovolného sdružení je odstraňování nerovností mezi příhraničními regiony vedoucí k postupnému vyrovnávání ekonomického a sociálního rozvoje. Zasahuje tak do všech kulturních, sociálních, hospodářských a infrastrukturních oblastí života občanů, zejména v nejbližším česko-polském příhraničí.
Za svou desetiletou existenci si RDA vydobyla významné místo na poli rozvojových agentur. Končí tak významná část existence RDA a je nutné vzhlížet do budoucnosti a přizpůsobit se aktuálnímu vývoji dotační politiky. RDA tak v rámci projektu představila nový image. Bylo představeno nové logo, motto RDA, vlastní propagační materiály a drobné propagační předměty. Pro úspěšně realizované projekty byly vytvořeny samostatné roll-up pro jejich prezentaci na různých společných setkáních.
V rámci projektu „RDA – platforma pro rozvoj příhraničních regionů“ se u příležitosti 10. výročí založení společnosti uskutečnila ve dnech 2. – 3. září 2010 Mezinárodní konference a následně společenské setkání.
Mezinárodní česko-polská konference proběhla v prostorách nově vybudovaného Městského divadla a společenského centra UFFO v Trutnově jako první významná akce. Konference byla vítanou příležitostí ke zhodnocení dosavadní činnosti RDA, současnosti i jejího budoucího vývoje. Náplní programu tak bylo zejména hodnocení přínosů činnosti RDA pro jednotlivé regiony z různých pohledů a oblastí spolu s představením realizovaných projektů. Dále si mohli zúčastnění vyměnit zkušenosti s navazováním partnerství, s přípravou a realizací česko-polských projektů a vyměnit si vize pro budoucí vzájemné vztahy.
Po ukončení konference se všichni účastníci přesunuli do Sportovního a rekreačního areálu BRET v nedalekém Prkenném Dole u Žacléře, kde na účastníky čekaly v podvečerních hodinách společné sportovní a společenské aktivity. Proběhlo historicky první vzájemné česko-polské utkání v malé kopané.
Druhý den proběhl společný turistický pochod česko-polským pohraničím, cestou Česko-polského přátelství na Sněžku. Toto dvoudenní setkání bylo završením dosavadní desetileté činnosti společnosti Regional Development Agency a poděkováním za spolupráci jak partnerům z řad státní správy, samosprávy a soukromého sektoru, tak i svým současným a bývalým zaměstnancům a dalším spolupracovníkům a partnerům.
Poslední aktivitou projektu je vydání výroční zprávy za uplynulých 10 let.