Retro závod v Orlickém Záhoří navštívil i hejtman Královéhradeckého kraje
V sobotu 12. ledna 2019 se na Černé Vodě v obci Orlické Záhoří konal tradiční mezinárodní závod na saních rohatých, který byl letos zpestřen o sjezd na retro lyžích. Celou akci zahájil hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán spolu se starostou obce Orlické Záhoří Vojtěchem Špinlerem. Ačkoliv dojezd na akci i samotný závod ztěžovalo počasí, nejprve mlha a později husté sněžení, akci navštívilo několik stovek příznivců z České i Polské republiky. Kromě tradičních rohaček mohli návštěvníci vidět také historické lyže jasanky a dobové oblečení. Orlickohorské kroje i techniku lyžování telemark předvedli členové spolku HOVRCH, kteří se snaží o znovuoživení krojů, které před lety k místním obyvatelům neodmyslitelně patřily, ale postupem času společně s různými nepříznivými vlivy, upadly téměř v zapomnění.
Pár zajímavostí:
- rohačky – Saně rohaté neboli rohačky byly v dřívějších dobách jediným dopravním prostředkem, které bylo možno v zimě využívat. Sloužily zejména ke svozu dřeva z lesa. V Orlickém Záhoří pořádají závody na rohačkách od roku 2012 a stejný závod se pravidelně koná také u polského partnera v Międzygórzu. Letos je naplánován na 2. února 2019.
- jasanky – Lyže jasanky mají dlouhou tradici v českých zemích i Alpách. Na začátku minulého století to byla na horách nedílná součást každé domácnosti. V dnešní době už je umí málokdo vyrobit. Najdou se však nadšenci, kteří se tomu dnes již zapomenutému řemeslu stále věnují. Jednu malou dílničku můžete najít v Dobrém v Orlických horách. Pan Fryml zde vyrobí zhruba deset párů lyží ročně díky nástrojům a tajemství o postupu výroby, které zdědil po svém dědečkovi.
- Orlickohorské kroje – O zánik původních Orlickohorských krojů se postaral odsun původního obyvatelstva ze Sudet a následný nástup komunistického režimu, který se snažil veškeré původní kroje vytěsnit z běžného života. Naštěstí zájem o obnovování tradic rok o roku roste, a tak už je zase možné potkávat místní obyvatele na nejrůznějších kulturních a společenských akcích v krojích. Kroj je totiž považován za nejslavnostnější oblek, který si můžete obléci. Součástí kroje je také opasek, který sloužil mimo jiné k uložení peněz nebo drobných předmětů. Každý majitel by si ho měl vyšít sám, a měl by být odrazem jeho života. Dříve se opasky (i kroje) dědily z generace na generaci, proto bylo požadováno, aby vydržely co nejdéle. Používala dnes již zapomenutá technika vyšívání pavím perem. Z exemplářů dochovaných v muzeích je ověřeno, že tento materiál vydrží více než 200 let. Možná jedinou osobou v ČR, která tuto techniku ovládá, je David Adamský z Nového Města nad Metují.
Pokud Vás povídaní o jasankách a krojích zaujalo, můžete se vydat 19. ledna 2019 do Olešnice v Orlických horách, kde se bude konat závod v historickém lyžování. Kroje i jasanky tu budou určitě k vidění.
Akce se konala v rámci projektu 10 let spolu, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001778, který bude v případě schválení spolufinancován z prostředků EU prostřednictvím Euroregionu Glacensis.