RDA opět výrazně přispělo k rozvoji česko-polského příhraničí
RDA opět výrazně přispělo k rozvoji česko-polského příhraničí
Nejlépe hodnocený projekt Kladsko-Olicko-Sněžník je zaměřen na obnovu historické rozhledny na Sněžníku. Turisté, kteří vystoupají na vrchol Králického Sněžníku, si ho budou moci po mnoha letech opět prohlédnout i z výšky. Rozhlednu na Králickém Sněžníku začal v roce 1895 stavět Kladský horský spolek. Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám se stavba táhla několik let. Věž byla uvedena do provozu v červnu 1899 a nesla jméno německého císaře Viléma I. Pruského (Kaiser-Wilhelm-Turm). U 33 metrů vysoké stavby se nacházela dřevěná horská chata. Po druhé světové válce se věž ocitla na polské straně hranic. V roce 1948 ji opravil Polský tatranský spolek. Poté stavba chátrala a kvůli nedostatku peněz na rekonstrukci bylo v roce 1973 rozhodnuto věž strhnout. Investorem nové rozhledny je gmina Stronie Śląskie. Výška rozhledny by měla být 34,16 m a ve výšce 29,96 m se bude nacházet vyhlídková terasa. Český partner město Králíky vybuduje v rámci projektu Návštěvnické centrum Národní přírodní rezervace Králický Sněžník. Část prostor bude sloužit jako informační centrum tohoto regionu a druhá část bude sloužit na prezentaci zajímavostí z přírodní rezervace Králický Sněžník. U objektu bude venkovní terasa s výhledy na Králický Sněžník a okolní panorama.
Druhým nejlépe hodnoceným projektem se stal projekt s názvem Zlepšení dostupnosti a obnova kulturních atraktivit v oblasti polsko-českého příhraničí. Partnery projektu jsou gmina Lewin Kłodzki a městys Nový Hrádek, které propojí nová cyklostezka. V Lewině bude zároveň osvícena dominanta gminy - historický železniční viadukt.
Industriální památky příhraničí se otevírají veřejnosti - V rámci realizace projektu Industriální památky příhraničí se otevírají veřejnosti budou rekonstruovány historické objekty muzeí v Žamberku a v Javořině Slezské, které spojuje téma páry. Záměrem vedoucího partnera, Muzea starých strojů a technologií, je revitalizace areálu bývalé textilní továrny v Žamberku na nové muzeum. Partner Město Žamberk vybuduje chybějící související infrastrukturu v podobě parkovacích ploch pro návštěvníky tohoto nového muzea. Následně dojde k vytvoření nových muzejních expozic a instalaci rozsáhlých sbírek strojů. Polský partner významně zmodernizuje a dobuduje objekty v Javořině Slezské, které umožní prezentaci celoevropsky jedinečné sbírky se specializací na parní lokomotivy a železnici. Celý projekt zastřešuje Virtuální industriální stezka. Obě zrekonstruovaná muzea se stanou klíčovými body na mapě turistických regionů, které přilákají návštěvníky k návštěvě obdobných objektů.
Kdo se vydá po Stopách společné středověké historie, bude moci navštvítit zrekonstruované hrady Vízmburk a Frankenstein v gmině Ząbkowice Śląskie. Oba hrady propojí stezka s 19 zastaveními na dalších středověkých zříceninách hradů.
Mezi náhradními projekty se umístily projekty: Česko-polské stezky do pravěku, od Geoparku UNESCO po starohory, Pohraničí v kole sedla a Nimptisch nás spojuje.
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/na-kralickem-snezniku-vyroste-rozhledna-bude-ze-skla-a-postavi-ji-polaci-2014070.htmlČeČČČesko